• KOÇ
 • BOĞA
 • İKZLER
 • YENGEÇ
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK

Festival Çarşısı'nda esnaf ölüyor

 Festival Çarşısı'nda esnaf ölüyor Festival Halk Pazarı Çarşısı’ndaki esnafın sadece Büyükşehir Belediyesi’ne borcu 6 milyon lirayı geçti, strese dayanamayan esnaf iddialara göre ya kalp krizi geçirerek ya da beyin kanaması sonucu hayatlarını kaybetmeye başladı. Geri kalanlarsa icra şoku yaşıyor. Borçlarını ödeyemeyenler ‘Taahhüdü ihlalden’ hapse girmeye başladı. Esnaf sesini yükseltmeyi bir kenara bıraktı, feryat etmeye başladı: ‘Açız, ölüyoruz…’
Bu Haber 27.09.2012 10:23:23 Yayynlandı

 

Doğu Garajı’ndayken 2007 yılında Meydan’daki yerlerine geçici olarak taşınan ama 6 yıldır orada hizmet vermek zorunda kalan Festival Halk Pazarı Çarşısı esnafı kan ağlıyor. Büyükşehir Belediyesi’ne  6 milyon lira kira borcu biriken esnaf kepenk kapatmaya başladı. 542 dükkandan 300 tanesi kapısına kilit vurdu, dükkanını açmaz oldu. Festival Halk Pazarı Esnafları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Karaman, eski yerlerindeyken hiç borçları olmadığını, Meydan’daki alanın hem fiziki olarak yetersiz olması hem de cazibe merkezi haline dönüştürülememesi neticesinde esnafın borç batağına saplandığını açıkladı. 
‘BİZE LAYIK GÖRMEDİLER’
Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Menderes Türel’in protokol yapmadan bir sözüne güvenerek 6 aylığına Meydan’a taşındıklarını ama sonrasında hem Türel’in hem de seçimden sonra Akaydın’ın Doğu Garajı’nda yeni yapılacak olan alanı kendilerine layık görmediklerini ileri süren Karaman, “Başımıza ne geldiyse zamanında protokol yaparak buraya taşınmamaktan geldi. Şimdi hiçbir hak iddia edemiyoruz. Verilen sözlere kandık” şeklinde konuştu. 
‘PROTOKOLE KARŞILIK, YAPILANMA’
Büyükşehir Belediyesi’nin esnafın borçlarını yapılandırmadığı yolundaki söylemlerine tepkili olan Karaman, “Kamuoyu yanlış bilgilendiriliyor. Eğer yeni yapılacak proje için bizimle Büyükşehir Belediyesi protokol imzalarsa bizim güvencemiz olur biz de borçlarımızı yapılandırırız. 2007 yılında protokol yapılmamasının acısını çok fena çektik. Esnafın sütten ağzı yandı, yoğurdu üfleyerek yiyor” dedi. 
‘KIZILTOPRAK’A GİTMEYİZ’
Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ANTEPE tarafından mevcut alana yapılması planlanan yeni projenin yapımı aşamasında Muratpaşa Belediyesi’nin kendilerini Kızıltoprak’taki pazar alanına taşımak istemesine de tepki gösteren Ömer Karaman; “Antalya’da tek pazar yeri orası mı? Biz zaten para kazanamamaktan dertliyiz. O semtte pazarcı esnafı bile gitmek istemezken bize reva görülüyor. Biz daha hareketli bir alana geçmek istiyoruz” ifadelerinde bulundu. 
ESNAF ÇOK DERTLİ
Çarşı esnafınaysa bir dokun, bin ah işit. Halit Çınar isimli esnaf, “Koca dükkanım kapalı. Kendim başka yerlerde çalışıyorum. 20 bin lira kira borcum var. Nasıl ödeyeceğimi kara kara düşünüyorum” dedi.
Ali Akbaba ise, borçları nedeniyle defalarca hapis yatanlardan. Akbaba, “Doğu Garajı’ndayken hiç sıkıntım yoktu. Meydan’a gelince para kazanamamaktan her şeyimi kaybettim.” diyerek isyan etti.
Çarşının Osman Amcası, Osman Bektaş günde 1 lira dahi kazanamamaktan yakındı. “Belediyeye 9 bin lira borcum var, faizleriyle 15 bin lira. Dükkandan zarar ediyorum. Allahtan emekli maaşım var, yoksa açlıktan ölürdüm” diyen çarşının Osman Amcası oldukça dertli.
Belediyeye 6 bin lira borcu olduğunu ifade eden Hatun  Arslan, “Dükkanıma satacak mal alamaz oldum, ekmek parası kazanamıyorum. Dolmuşa verecek parayı bile zor denkleştirir oldum” diyerek içinde bulundukları gerçeği paylaştı.
BELEDİYEDEN CEVAP VAR
Festival Çarşısı esnafı sinek avlar, içleri kan ağlarken, esnafın temsilcisi Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi CHP’li Recep Tokgöz, 2 yıldır bu konunun üzerinde çalıştığını ifade ederek, “Şu andaki mevcut yerin bir kısmı ASAT’a, bir kısmı Muratpaşa Belediyesi’ne ve bir kısmı da sağlık tesisi olarak üç farklı kuruma aitti. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak önce ASAT’ı devreden çıkardık. ASAT’a bu yok zamanımızda 2 milyon lira ödeme yaptık. Muratpaşa Belediyesi’yle ortak planlama yaptık. Alanın 4 bin 500 metre karesi Muratpaşa’nın 10 bin metre karesi de Büyükşehir’in uhdesinde kaldı. Muratpaşa Belediyesi kendine ait alanı Balık Pazarı olarak planladı” dedi. 
‘ESNAF BORCUNU ÖDEMELİ’
Belediyelerin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirdiğini ifade eden Tokgöz, “Esnaf 2007 yılından beri kiralarını ödemiyor. Borç 6 milyon lirayı buldu. Bunu ödemeleri gerekiyor. Esnafı da anlıyorum. Yeni yerlerinde çok para kazanamadılar, bu nedenle borçlarını yapılandıramıyorlar ama bizim de yapacak bir şeyimiz yok. Yasalar var, esnaf ödeme yapmalı” şeklinde açıklamalarda bulundu. 
‘ÇEŞİTLİLİK ŞART’
Festival çarşısı esnafının mevcut yerde sadece hediyelik eşya üzerine satış yapmasını da eleştiren Recep Tokgöz, ‘Bizim çarşıyla ilgili farklı görüşlerimiz var. Yeni projede sadece hediyelik eşya satışı olmayacak. Manav, kasap her türlü esnaf çarşıda bulunacak. Böylelikle sadece turistin değil yerli halkın da alış veriş yapması için cazibe merkezi yaratılacak’ dedi. 
‘BOŞVERMİŞLİK OLDU’
Festival çarşısı esnafının Meydan’daki yere Menderes Türel döneminde geçici olarak taşınmasın ardından eski yerlerinin kazı çalışmaları sonucu tarihi eserler nedeniyle sit alanı ilan edildiğini hatırlatan Tokgöz, ‘Esnaf nasıl olsa eski yerimize döneceğiz mantığıyla hareket etti ve boş vermişlik örneği sergiledi. Artık taşınmaları da imkansız olunca kira borçları yığıldı kaldı.’ yorumunda bulundu.
‘SAĞDUYU ŞART’
Esnafın sağduyusunu beklediklerini ifade eden Recep Tokgöz, planlamayla ilgili sıkıntının bittiğini, taksitlendirmelerin de 36 aya kadar yapılabileceğini açıkladı. (Zübeyda YILDIZ)


Henüz yorum yapılmamış.
Yorum Ekle