• KOÇ
 • BOĞA
 • İKZLER
 • YENGEÇ
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK

Dükkânı kapatıyoruz

Dükkânı kapatıyoruz İl Özel İdaresi ve İl Genel Meclisi, kapatılarak tüm varlıkları ve yetkileri belediyelere devredilecek. Kapatılacak olan İl Genel Meclisi’nin Başkanı Cavit Arı, esprili bir anlatımla “Dükkânı kapatıyoruz” dedi ve yeni yasayı eleştirdi
Bu Haber 27.06.2013 22:46:55 Yayynlandı

 
 
KÖYLÜYE KÜLFET GELİYOR
İl Genel Meclisi Başkanı Cavit Arı, hem İl Özel İdaresi’nin kapatılma kararını değerlendirdi, hem de 50 aylık çalışmaları anlattı. Bizim Antalya Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulunan Arı, “Köyde bulunan vatandaşımız bir takım külfetler içine girecek. Emlak vergisi artacak, su faturası yükselecek, çevre temizlik vergisi verecek” dedi
 
EYALET SİSTEMİNE HAZIRLIK
Demokrasi adına büyük kayıplar yaşanacağını savunan Arı. “Antalya’da bin civarında, ülke bazında 30 bin çalışan gelecek endişesine düştü. Köy muhtarlarımızın Köy Kanunu’ndan kaynaklanan yetkileri yeni düzenleme ile sona erecek. Bize göre doğru değil. Bu uygulamalar eyalet sistemine bir hazırlık gibi görünüyor” diye konuştu
 
Dükkânı kapatıyoruz
9 ay sonra tüzel kişiliği sona erecek olan İl Genel Meclisi, son demlerini yaşıyor. Meclis Başkanı Cavit Arı, esprili bir dille “Artık dükkânı kapatıyoruz” dedi ve 50 aylık çalışmalarını anlattı. Arı’nın en yakındığı konu ise köylerin mahalleye dönüşmesi…
 
ANTALYA’NIN MECLİSİ
Daha önce Vali’nin başkanlık ettiği ve yılda 2 toplantı yapan yani bürokratik bir kuruluş kimliğinde olan İl Genel Meclisi yerel yönetimlerin güçlendirilmesi kapsamında 2005 yılında çıkartılan yasa ile yeni yetkilerle donatıldı. Özel İdare’nin karar organı olan İl Genel Meclisi üç büyük partinin temsil edildiği ve kırsal bölgelerin sorunlarıyla yakından ilgili ve ayda en az 5 toplantı yapan bir kuruluş haline geldi. İl Genel Meclisi’nin başkanı da artık halkın oyuyla gelen meclis üyeleri arasından seçilmeye başlandı.
 
KÖYLERİMİZ KAPANMASIN
2009 yılında Meclis’in başkanlığına seçilen Cumhuriyet Halk Partili Cavit Arı, 50 aylık süre zarfında karşılaştıkları sorunları, yaptıkları hizmetleri ve kapanma sürecini Bizim Antalya Gazetesi’ne anlattı. Türkiye’de nüfusun yüzde 75’ine yüzölçümünün yüzde 65’ine hitap eden etkin bir kurum olan Özel İdare’nin ve onun karar organı olan İl Genel Meclisi’nin kapatılmasının büyük bir hata olduğunu savunan Cavit Arı, köy muhtarlıklarının kapatılmasının ise Anayasa’ya aykırı olduğunu dile getirdi. 
 
Yeni yasa ne gibi değişikler getirecek? 
Gündelik sorunları paylaşan, tartışan ve karara bağlayan bir meclis olarak etkin ve icraatın içinde olan bir meclis olarak Antalya’nın her bölgesine önemli hizmetler verdik.  Torosların, Beydağlarının arka yüzlerinde yaşayıp hizmet bekleyen vatandaşlara hizmet götürdük. Devletin elini o dağların zirvelerine uzattık. İmkânlarımızı en üst seviyelerde kullandık. Kalıcı eserlere imza attık. Tüm meclis üyelerine, çalışanlarımıza ve valimize teşekkür ediyorum
 
ÇOK YANLIŞ BİR KARAR 
Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin yetki alanını mülki sınırlara büyüten yeni yasa ile İl Genel Meclisi de kapanıyor. Bunun artıları ve eksileri nelerdir sizce?
Türkiye’de 30 kentte özel idareler kapanıyor. Büyükşehirlerde kasaba belediyeleri kapatılıyor. Antalya’da köy tüzel kişilikleri kaldırılacak. Biz bütün bunlara karşıyız. Kasaba belediyelerin kapatılması çok yanlış bir karar. En azından birleştirme yapılabilir ve çevredeki köylerle güçlendirilebilirdi. Kasaba belediyeleri vatandaşların ilk başvurdukları devlet kapısı oluyor. Vatandaşın hizmet alması ve hizmete kontrol etmesi açısından sıkıntı yaratır. 
 
DEMOKRASİ ADINA KAYIP 
Özel İdaresi’ni kapatmak yerine kanunla bütçesi artırılmalı ve daha etkin hale getirilmeliydi. Bunun tam tersi yapılması demokrasi adına bir kayıptır. Antalya’da bin civarında çalışan, ülke bazında 30 bin çalışan gelecek endişesine düştü. Köy muhtarlarımızın Köy Kanunu’ndan kaynaklanan yetkileri ve ayrıcalıkları yeni düzenleme ile sona erecek. Bize göre doğru değil. Köylerimizin tüzel kişiliklerin sona erdirilmesi hata olur.
 
KÖYLERE ŞEHİR FATURASI 
Bu yeni uygulama sizce köylere ne gibi kayıplar yaşatacak?
Köyde bulunan vatandaşımız sanki şehirde yaşıyor gibi bir takım külfetler içine girecek. Emlak vergisi artacak, su faturası yükselecek, çevre temizlik vergisi verecek. Şehirde yaşıyor gibi fatura ödeyecek. Gerçi kanunda ‘emlak vergisi ve çöp vergisi ertelendi’ diye hüküm var. İşte bu hüküm bile vatandaşımızı ciddi bir külfetin beklediğinin kanıtı oluyor. Durumu kurtarma adına ertelendi. Öte yandan Tarım ve hayvancılığın akıbeti belli değil. Önemli sıkıntılar yaşanacak. Kuyu sularına sayaç bağlama meseleleri gündeme geldi. Bu da köylüyü mağdur eder. 
 
YAŞAMADIĞI YERDE OY KULLANACAK
Şehirde yaşamayan belki de şehre yılda bir kez den fazla gelmeyen vatandaşlarımız Büyükşehir için oy kullanacak. Dolayısıyla kırsalda yaşayan vatandaşımız şehirde yaşar gibi fatura öderken, şehirde yaşayan vatandaşlarımızda kendi belediye başkanını belirleme konusunda yeterince oy gücüne sahip olamayacak Çünkü kentin sorunlarını tam olarak bilmeyen kırsaldaki vatandaşımızın vereceği oylar önemli bir oran oluşturacak. 
 
EYALET SİSTEMİNE HAZIRLIK
Siyasi boyuta fazla girmek istemiyorum Ama bana göre bu uygulamalar eyalet sistemine bir hazırlık gibi görünüyor. Bu tür kaygılar hissediyoruz. Türkiye’nin nüfus anlamında yüzde 75’i, coğrafi anlamda yüzde 60’i köylerde yaşıyor. Köy tüzel kişiliklerinin kaldırılıyor olması Anayasa’ya aykırıdır. Kanunun Anayasa Mahkemesi’nden dönmesini umutla bekliyoruz. 
 
40 YILLIK HASRET BİTTİ
Öne çıkan hizmetleriniz neler oldu? 
Tarımsal sulamalarda çok önemli mesafe aldık. Bazı bölgeleri yıllardır özlemin çektikleri suya kavuşturduk. Çığlık Sulama Projesi, Korkuteli Kırkpınar ve Nebiler Projesi, Kaş Doğantaş ve Yuvacık projeleri, Akseki Pınarbaşı Köyü Projesi, Demre Kapaklı Köyü Projesi bunlara birkaç örnek. Karaveliler’de yaşlı amcalarımız, “Biz 39 yıldır bu projeyi bekliyorduk. Bir hayal olarak görüyorduk” dediler. Bu proje hayata geçince büyük bir sevinç yaşadılar. Kumluca Çaltı bölgesi 18 yıldır sulama projesini bekliyordu. Orası da suya kavuştu. Bölgedeki nar yetiştiricileri narda yılda 3 ton rekolte elde ederken 13 tona kadar çıktıklarını söylediler. Bu projelerle hem meyvecilik, hem seracılık gelişti. 
 
KÖPRÜLER YAPTIRDIK
İçme suyu sıkıntısı olarak birçok bölgeyi de suya kavuşturduk veya su hatlarını yeniledik. Bunun yanı sıra Alanya’da Alara Çayı üzerine 1 milyon 200 milyonluk yatırımla köprü yapıldı. 1 milyon lira maliyetle Kaş Karaçay üzerine köprü yaptık. Bunun gibi birçok köprü yapıldı. Sporla ilgili desteklemeler oldu. Manavgat’a Antalya’nın en büyük spor salonlarından birini 3 milyon 650 milyon lira maliyetle İl Özel İdaresi tarafından yapıldı. Elmalı Akçay’da 1,5 milyon lira yatırımla 400 kişilik spor salonu yaptırdık. Çeşitli beldelere halı sahalar yaptık. Her yıl 400-500 kilometre asfalt çalışması yaptık. Yeni yol açımları gerçekleştirildi, yollar tamir edildi. Beydağları ve Toroslara yapılan yol çalışmasının şehir içine hizmetten daha zor olduğu ortada. Bu yüzden emeği geçen herkese özellikle teşekkür ediyorum. Milli eğitim adına da önemli hizmetler verildi. Çok sayıda okul yapıldı. Yıllık ortalama 100 civarında okulun ilave derslik yapımı sağladık. Onarım yaptık. Spor salonlarını yaptık.
 
TELEFERİK GELİYOR
Teleferik gibi büyük projeleriniz de olduğunu biliyoruz. İl Genel Meclisi’nin hazırladığı, bu şekilde kaç vizyon proje var? 
Vakıf Zeytinliği’nde Zeytinpark kurulacak. Oraya ilk ortak olan kurum biz olduk. Bu bölgeyi çok önemsiyoruz. Zaman geçirmeksizin ortak olduk. Kaleiçi özel bir yönetim istendi. Bunda da destekçi olduk. Antalya Tanıtım A.Ş.’ye ortak alma kararını ilk alan kurumuz. Kente katkı koyacak her türlü girişime ortak olmaya karar verdik. 
Çok önemli bir hizmet olan teleferik konusu var. Teleferik Projesi’ne İller Bankası kredisi yöntemiyle 13 milyon liralık bütçe ayırdık. Teleferiği tamamen Özel İdare Bütçesi kaynakları ile yaptıracağız. Antalya’ya verilecek en önemli hizmetlerden biri olacak. Çünkü Tünektepe Antalya’nın panoramik olarak en iyi seyredilebileceği bir yer. Buraya yapılacak teleferik turizm adına önemli bir hizmet olacak. Önemli bir gelir de sağlayacak. Temel atma töreni geçtiğimiz ay yapıldı. Gelecek yıl nisan ayında hizmete girmesi planlanıyor.  
 
BİR AN ÖNCE YIKILMALI
Özel İdare binası Antalya’nın 10 yıldır tartıştığı bir konu. Yıkım kararı ne zaman uygulanır?  
Antalya halkı bu binayı kesinlikle istemiyor. Mayıs ayında yıkım kararı alındı. Şimdi diğer idari teknik işlemler tamamlanacak. Bir an önce yıkılmasını bekliyoruz. Ancak bazı siyasi arkadaşlar, dava açıldığını ve bu nedenle yıkılamayacağını söylüyor. Bu iddialar; bu güne kadar binanın yıkılmasını geciktiren anlayışın ürünüdür. Bahsedilen davayla bu binanın yıkılması arasında hiçbir ilgi yok. Bu iddialar binanın yıkılmamasını isteyenlerin spekülasyonudur. Bürokratlara gözdağı veriliyor. Antalya’ya yazık etmeyelim. Bu binayı daha fazla taşıyamayız. 
 
Bu binadan boşalacak alana ne yapılmasını öneriyorsunuz? 
'Bütünşehir' Yasası ile birlikte özel idare malları belediyelere devredilecek. Bundan sonraki süreçte belediye karar verecek. Aldığımız yıkım kararına ‘kamu hizmet alanı olarak korunması’ hükmünü koyduk. Kamu binası olur, kültür merkezi olur. Vatandaşlarımızın çok beklentisi daha çok kültür merkezi olması yönünde... Daha önce orada Devlet Tiyatrosu vardı.  Benzer bir yapılanmaya gidilmeli. Büklüdere ve Kadın Yarı ile bütünleştirerek yeşil alan ve kültür merkezi olmalıdır. 
 
FİKRET GÜLCÜ
 


Yorumlar
 
köylü ali mehmet ağa cvp: - 04.07.2013  21:37:24
köylü mehmet ali ağalar aklınızca karalama yapıp antalyanın siyasetteki markası her partilinin kendisinde görüp iç geçirdiği bürokrata sallıyosunuz.eminim kompleksten karın ağrısından kıvranıyosunuzdur ama unutmayın kedi uzanamadığı ciğere mundar dermiş siz haramzade şakşakçılığına devam edin.mecliste sor herhangi bir partilinin üyesine sana cavit arı başkanın karekterini ve parti ayrımı yapmadan verdiği hizmetlerdeki yürekliliğini anlatsın.Cavit arı başkanın size ve tüm meclis üyelerine başarılar herkesime örnek olan siyasi ahlakınız ve antalyaya yaptığınız hizmetler için teşekkürü borç biliriz.

ali - 28.06.2013  19:48:46
antalyada ak parti olmasa hizmetmi olacakya chp lilerle MHP liler ancak konuşmayı övünmeyi severler biz yaptık diye ne yapmışlar antalyadaki köylere ak parti olmasa hizmetmi yapacaklar sanki

Ali AYDIN - 28.06.2013  19:30:58
Sayın başkan yaptığınız hizmetlerden dolayı teşekkür eder sizi büyükşehirde görmek isteriz.

HASAN KOZAN - 28.06.2013  17:34:56
sayın başkan,  köy yolları siz yönetimi devraldığını 2009 dan beri çok bakımsız, plan ve program zayıf, köylü yoluna köprü menfez, yama,asfalt beklerken.. siz gidip köylünün yol parasına ayrılan bütçeden 13 trilyona Tünektepeye teleferik yapıyorsunuz..

KÖYLÜ ALİ - 28.06.2013  14:21:44
ASLAN SOSYAL DEMOKRAT GİYDİĞİ TŞÖRTE BAK EMPERYALİZMİ KINARLAR AMA FRANSIZ MALI GİYERLER NE KADAR ACI DEĞİLMİ DİĞER SÖYLEDİKLERİNİDİKKATA ALMIYORUM DEĞMEZ ZATEN KOLTUK GŞİDİYOR DERDİ BU

selim karaca - 28.06.2013  12:41:39
özel idare binasının ne olacağına karar verecekler verir siz artık işinize geri dönün sizin fikrinizin önemi yok beyefendi uğurlar olsun

KÖYLÜ MEHMET AĞA - 28.06.2013  10:56:30
EE HALKIN SİZE VERMEDİĞİ YETKİYİ MHP İLE İŞBİRLİĞİ YAPARAK KULLANDINIZ ARTIK YETER BİR DAHA O KOLTUKLARA OTURAMAYACAĞINIZ ÇOK İYİ BİLİYORSUNUZ AZINLIĞIN ÇOĞUNLUĞU YÖNETTİĞİ NERDE GÖRÜLMÜŞTÜR BU ANCAK İŞBİRLİKCİLİKLE OLUR KANUNU BEYENMİYORMUŞ BEYEFENDŞİ NEDEN KOLTUK GİTTİ DİYEMİ ALLAH YOLUNUZU AÇIK ETSİN SİZ GİDİ,N MHP İLE KOL KOLA UYUMAYA DEVAM EDİN YAZIK OLDU BU GEÇEN 4 YILA KISACA ÖZETİ BU DEVLETİN İMKANLARINI KULLANARAK YAPILAN İŞLERİ SİZ YAPMADINIZ KENDİNZE MALETMEYİN O İŞLERİ DEVLETİN MİLLETİNDİR CHP NİN DEĞİL BABANIN PARASIYLAMI YAPTIRDIN ÖZEL İDARE NEDİR NASIL ÇALIŞIR BİLMEYENLER İNANIRDA BİLENLER İNANMAZ GÜLE GÜLE

bilal karasoy - 28.06.2013  10:01:17
Herşeyin en iyisini AKP bilir

bozkurt - 28.06.2013  09:48:06
sayin baskan/size katiliyorum fakat sizin basakani oldugunuz il ozel idareden; antalyaya 50 km uzaklikta olan ve icme suyuolmayan  en az 3 veya dort kez muracat edilip beklemede kalan ayrica 2 veya 3 km lik stabilize yolu asfalt yapilmayip iki meclis uyesinin yernin degerlenmesi icin yeni yol acmak icin iki yildir makinalarin calistigi kokez yaylasina neden sessiz kaldiniz.

Hüseyin TURAN huseyinturan07@hotmail.com - 28.06.2013  08:29:38
Şahsınızda tüm İl Genel Meclisi Üyelerine teşekkür ediyor, sevgi ve selamlarımızı sunuyoruz.

Yorum Ekle