• KOÇ
 • BOĞA
 • İKZLER
 • YENGEÇ
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK

Menderes Türel

Menderes Türel Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, AK Parti Milletvekili Menderes Türel’in, bugün basında yer alan Kırcami’nin planlanmasını Büyükşehir Belediyesi’nin 4.5 yıl geciktirdiği ve planlamada zaiyatın yüzde 70 olacağı şeklindeki iddialarının gerçekle ilgisi olmadığı bildirildi.
Bu Haber 23.09.2013 16:31:13 Yayynlandı

 

Büyükşehir Belediyesi, 4.5 yılda kamu yararı kararı alınması için 5 kez İçişleri Bakanlığı’na, Kırcami’nin kentsel gelişim alanı olarak 1/100 binlik çevre düzeni planına işlenmesi için de 2 kez Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuruda bulunulduğu bildirilen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığının yazılı açıklamasında şöyle denildi:

 

 

”Kırcami’nin planlanmasını siyasi manevralarla bugüne kadar geciktirenler bellidir. 1580 hektar alanı kapsayan Kırcami bölgesinin planlanması ile son 4.5 yılda yaşanan süreci hatırlarsak, 2009 ve 2010 yıllarında idare mahkemelerince verilen kararlar gereğince bölgenin Menderes Türel döneminde hazırlanan 1/50 bin, 1/25 bin ve 1/5 bin ölçekli planları iptal edilmiştir ve bölge üst ölçekli plana uygun olarak yeniden tarım alanı kullanımına ayrılmıştır. Kırcami bölgesinin verimli tarım alanı olarak kullanılamadığı ve bölgede yaşayan yurttaşlarımızın kentsel hizmetlerden yararlanamadığı yönündeki yoğun talepleri, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin mevcut yönetimince önemsenmişve bölgenin hukuka uygun olarak yeniden planlanabilmesi için girişimler vakit kaybedilmeksizin başlatılmıştır.

 

Büyükşehir Belediyesi Kırcami’nin planlanması konusunda üzerine düşen tüm sorumlulukları yerine getirmiştir. Bu bağlamda 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu’nun ilgili hükümleri uyarınca, İçişleri Bakanlığı’ndan ‘kamu yararı’ kararı; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan ‘tarım dışı amaçlı kullanım’ kararı alınması için 2009-2013 yılları arasında İçişleri Bakanlığı’na 5 kez başvurulmuştur.“

TÜREL ZAMANINDA İSTENMEDİ

 

Başvurularda, İçişleri Bakanlığının önce iptal edilen bir önceki planlamaya yönelik devam eden yargı sürecini ileri sürdüğünü, sonra da gerekli belge ve raporlar haricinde nedeni anlaşılamayan şekilde taslak plan ve emsal açıklamaları istenerek, işsürüncemede bırakıldığı belirtilen açıklamada, “Oysa Menderes Türel döneminde İçişleri Bakanlığı’ndan kamu yararı talep edilirken herhangi bir plan önerisi ya da taslağı istenmemiştir. Kırcami bölgesinin kentsel gelişim alanı olarak 1/100 binlik çevre düzeni planına işlenmesi için de 2011 ve 2013 yıllarında iki kez başvuruda bulunulmuştur. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da taslak plan istemiştir. Büyükşehir Belediyesi’nin Kırcami ile ilgili kamu yararı kararları isteğini 4.5 yılda 5 kez erteleyen ve sürüncemede bırakan İçişleri Bakanlığı ne hikmetse Kepez Belediyesi’nin 1550 hektarlık Varsak bölgesi planlamasıyla ilgili kamu yararı başvurusuna 3 günde olumlu yanıt vermiştir. Kepez Belediyesi’nden Varsak planlamasıyla ilgili taslak plan da istenmemişolması da düşündürücüdür.

 

Kırcami planlamasını yokuşa sürmeye yönelik bu girişimler üzerine bir kavramsal plan hazırlamak için Kırcami halkı temsilcilerinin, ilgili sivil toplum örgütlerinin ve uzmanların katılımıyla Danışma ve Değerlendirme Kurulu oluşturulmuştur. Her aşaması Kırcami halkının bilgisi ve desteğiyle gerçekleşen bir taslak plan hazırlanmıştır. Bu bağlamda ‘ben yaptım oldu’ anlayışında bir çalışma içinde olunmamıştır” ifadelerine yer verildi.

 

 

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Menderes Türel’in Kırcami planlamasında yüzde 70 zaiyat olacağı şeklindeki ifadelerinin asılsız olduğu belirtilen açıklamada şu sözlere yer verildi:

 

 

”Bir planlamada yüzde 70 zaiyat olamayacağını sade bir vatandaşbile bilir. Büyükşehir Belediye Başkanlığı da yapmışolan Sayın Türel’in böyle bir iddia ile kamuoyunu yanıltmak istemesi, gülünçtür. Şu anda askıda olan 1/25 binlik plana da işlenen söz konusu Kırcami planı incelendiğinde yüzde 70 gibi zaiyatın olmayacağı açıkça görülebilir. Kırcami planlamasındaki DOP ve KOP zaiyatı toplamının yüzde 40’lar seviyesinde olması öngörülmektedir. “


Yorumlar
 
vatandaş - 24.09.2013  13:10:40
menderes beyde biliyor. sayın böcek büyükşehire aday olursa akpden çok rahat alır. antalyalı ve köylüler olsun, sosyetik kesim olsun herkes tarafından sevilir. herkesi idare edecek bir politikacı

Hüseyin TURAN huseyinturan07@hotmail.com - 24.09.2013  11:26:20
Akpnin Türkiye üzerindeki beklentileri böylesine çarşaf çarşaf önümüzde dururken hala Akp diyorsanız Allah akıl sağlığı versin diyorum.
Lütfen bırakın takım tutar gibi parti tutmayı...
İnanın CHP li değilim ama kurtuluşu AKPnin iktidardan gitmesinde görüyorum.
Doğruları bulmamız ümidiyle...

hüseyin turana cevap - 24.09.2013  11:03:39
kim kime kıyak yapacak 29 martta görecek sayın turan senin savunduğun chp akaydınlamı kumbullamı secimi kazanacak

Sinsinati - 24.09.2013  10:56:07
Ak parti 2009 eçim kazasından uzak.
Menderes aday olursa biter doğrudur.
İl başkanlığıda bitmiş olur.
İl başkanlığı bu büyük riski almamalıdır.
Yeni bir adayla antalya halkının karşısına çıkacaklarına inanıyorum.

Bu aday türel, tütüncü ya da çavuşoğlu olmayacaktır.

Hayırlısıyla...

türel - 24.09.2013  09:23:27
aklınız varsa muhittin böceği akp aday gösterir

özgür - 24.09.2013  00:17:21
türel 25 oy alamaz keşke aday olsa...

hüseyin turana cevap - 23.09.2013  21:10:17
türel aday olacak ve kazanacak sizde göreceksiniz allahın izniyle yüzde 99 chp 29 martta sandığa gömülecektir

Hüseyin TURAN huseyinturan07@hotmail.com - 23.09.2013  17:56:11
Akp kıyağımızı unutmasın.
Onları Türelden kurtaracağız.
Seçimlere az kaldı.
Türel yüzde yirmi ihtimal aday olup seçimi kaybedecek ve Akp ondan kurtulacak.
Ya da Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan olarak tercih ettiği aday seçilemeyecek ve Akp yine ondan kurtulacak.


Yorum Ekle