• KOÇ
 • BOĞA
 • İKZLER
 • YENGEÇ
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK

Antalya’nın en güzel sembolü

 Antalya’nın en güzel sembolü Altın Portakal Film Festivali ile birlikte onun sembolü olan Venüs heykeli de 50 yaşına bastı. AKSAV, bu heykeli Antalya’nın önemli sembollerinden biri yapmak için harekete geçti.
Bu Haber 24.09.2013 13:53:44 Yayynlandı

 
 
VENÜS 50 YAŞINDA
Akdeniz’in güneşinden ilham alarak pırıl pırıl parlayan, güzelliğin sembolü Venüs’ten esinlenerek yapılan Altın Portakal heykelciği,  kendin sembollerinden biri haline geldi. Bu yıl 50’inci kez düzenlenecek festival ile birlikte Venüs heykelciği de 50 yaşına bastı. Kentin yarım asırlık sembolü olan bu heykelciği, turistik bir değer haline getirmek isteyen Antalya Kültür ve Sanat Vakfı, harekete geçti.
 
HERKES ALTIN PORTAKAL
Antalya Kültür Sanat Vakfı Başkanı Tufan Dağıstanlı ile AKSAV İcra Kurulu üyeleri Hüseyin Şanlı, Yavuz Tekelioğlu ve Yılmaz Eren düzenledikleri basın toplantısı ile bu çalışmaları anlattılar. Bu heykelciğin Antalya’nın en önemli sembollerinden biri olmayı zaten hak ettiğini kaydeden AKSAV Başkanı Dağıstanlı, “Venüs heykelciğinin biraz boyutunu küçülterek satışa hazır hale getirdik” dedi.
 
HEYKELCİK 50 LİRA
Hollanda’nın basit nalınlarının bile uluslar arası tanınırlığı olan bir ürün haline geldiğine dikkati çeken Dağıstanlı;  “Venüs heykelciği anahtarlıkla takım olarak olursa 60 lira gibi bir fiyata vereceğiz. Tek almak isteyene 50 lira civarında bir fiyat koyacağız. Alışveriş merkezlerinde ve festival tanıtım noktalarında heykel satışı yapacağız. Sağlanan gelirle de festivale katkı yapmış olacağız” şeklinde konuştu. 
 
BUTİK ZİNCİRİ OLACAK
Heykelciğin yanı sıra 6 santimlik bir de anahtarlığın üretildiğini anlatan Tufan Dağıstanlı, “Hedefimiz bunun serisini çoğaltmak, heykel, anahtarlık, magnetler, tişört, şapkalarla çeşitlendirmek. Ayrıca tasarımcılar tarafından nasıl bir hediyelik eşya serisi haline getirilebilir, bunun da çalışmasını yapacağız. Önümüzdeki günlerde Altın Portakal ismiyle bir butik zinciri yapmaya çalışacağız” dedi.  
 
TURİZME AÇILACAK
Bu konuda turizmcilerle de görüşme halinde olduklarını kaydeden Dağıstanlı, “.Altın Portakal ürünleri önce büyük alışveriş merkezlerinde kurulan stantlarda ve festival tanıtımının yapılacağı noktalarda satılacak. Antalya’ya gelen bütün turistlerin mutlaka bu heykelcikten almalarını istiyoruz. Heykelciği turistik bölgelerde satışa sunacağız.  Turistlerin ilgi göstereceğine inanıyoruz” diye konuştu. 
 
ÖMÜR BOYU DAYANIR
Heykelcik için 50’inci yıla özel bir tasarın gerçekleştirdiklerini vurgulayan AKSAV Başkanı Dağıstanlı,  “İçi mermer tozundan yayın, dışı altın yaldızla kaplanmış olan Venüs heykelciği son derece dayanıklıdır. Güneş altında bırakılmadığı sürece ömür boyu dayanabilecek bir yapıdadır. Antalyalıların da evinde olması gereken bir obje olduğunu düşünüyoruz Altın Portakal tüm Antalyalıların festivalidir” dedi.  
 
BASINA TEŞEKKÜR
Sinemacılar için Türkiye’nin Oscar’ı kabul edilen bu heykelciği tanıtmada basına da önemli bir görev düştüğünü dile getiren AKSAV İcra Kurulu Üyesi Hüseyin Şanlı ise, “Yerel basınımız ve ulusal basın temsilcileri daima festivalimizi destek verdiler. Heykelciğimizin tanıtımında da önemli bir görev üstleneceklerine inanıyorum. Basın mensuplarına bu dayanışma için çok teşekkür ediyorum” dedi.  (Fotoğraflar: Gülşah Şahan)
 
 
FİKRET GÜLCÜ


Henüz yorum yapılmamış.
Yorum Ekle