• KOÇ
 • BOĞA
 • İKZLER
 • YENGEÇ
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK

EVLENİN ÖĞRENİM KREDİSİ BORCUNUZ SİLİNSİN

EVLENİN ÖĞRENİM KREDİSİ BORCUNUZ SİLİNSİN Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yeni evlenen gençlere 10 bin liraya kadar kredi verme kararının ardından Gençlik ve Spor Bakanlığı da evli üniversite öğrencileri için harekete geçti. Üniversite öğrencilerine verilen öğrenim kredisi ve yurt ücretleri üniversitede okurken evlenen öğrencilerden alınmayacak. Evlenen ve kredi borcu bulunan öğrencilerinde geçmişe dönük borçları silinecek. Öğrenciler böylece kişi başına 13 bin tl’lik borçtan kurtulmuş olacak.
Bu Haber 10.11.2013 20:31:37 Yayynlandı

 
EVLİ ÖĞRENCİLERE YURTTA ÜCRETSİZ
Evliliği teşvik amacı taşıyan bu uygulama, üniversite okurken evlenen öğrencilere büyük destek sağlayacak.  Uygulamadan yararlanmak isteyen öğrencilerin evlilik cüzdanları ile bakanlığa başvurmaları yeterli olacak. Evli öğrenciler yurtlarda kalmaya devam etmek istemeleri durumunda eski sistemde olduğu gibi kız ve erkek ayrı olarak devlet yurdundan yararlanabilecek. Evli üniversite öğrencilerine yurtta ücretsiz olacak.
 
UYGULAMA İYİYE DE KÖTÜYE DE KULLANILIR
Üniversite öğrencileri ile yaptığımız röportajda farklı görüşler aldık. Bazı öğrenciler bu uygulamanın faydalı olacağını söylerken, bazı öğrenciler de sırf kredi borçlarından kurtulmak için kötüye kullanılacağını söyledi. 
 
Öğrenciler Ne Diyor?
 
Bence bu yasa bütün gençlerin işine gelir. Ülkemizin nüfusu artmalı, o yüzden güzel bir uygulama olur. Evliliklerde mutlaka bir artış görülür. Ama ben 35 yaşından önce evlenmeyi düşünmüyorum.
 
Bu yasa çok iyi düşünülmüş. Bende evlenmeyi düşünüyorum. Sonuçta evlilikten zarar gelmez. Çocuk sayısı artmalı, nüfus genişlemelidir. Herkes evlensin ve bu uygulamadan faydalansın. Ama evliliği teşvik etmek için illa ekonomik bir uygulama mı ortaya sunulmalıdır. Evlenecek olan bu yasayı düşünmeden de evlenir.
 
Devletin halkı ve bireyleri için bu tür uygulamalar yapması güzel. Ama tarihsel sürece bakıldığı zaman geç yapılmış bir uygulama, daha erken yapılmalıydı. Artık herkes evlilik konusunu askerden, okuldan sonra olacak şekilde planlıyor. Bu uygulamayla kesinlikle evliliklerde artış olur. Biz de kız arkadaşımla evlilik yolunda ilerliyoruz. Ama kesinlikle sadece bu uygulama için evlenmem.
 
 
Evliliğe teşvik, 3 çocuk gibi uygulamanın devamı olduğunu düşünüyorum. Okurken evlenince kredinin bursa çevrilmesi güzel bir durum ama benim için önemli olan okul zamanında burs verilmesi değil okul bittikten sonra iş imkanı sağlanmasıdır. Sırf burs almak için okurken evlensem okul bittiğinde işsiz kaldığım zaman daha çok zorlanırım. 
 
Bu yasa bana göre çok mantıksız. Çünkü doğuya atanan hemşireler, doktorlar var. Formalite icabı polisle, subayla evlenip geri geliyorlar. Bu durumda onun gibi olur. Hatta ailelerin haberi olmadan evlenip, boşanırlar. Ayrıca okurken evlenmeyen diğer öğrencilere de haksızlık olacağını düşünüyorum.
 
Gençlerin üniversite okuyacaksa evlenmelerine veya evleneceklerse üniversite okumalarına karşıyım. İkisinden birini tercih etmeliler. Çünkü ikisi bir arada yürütülmez. Formalite icabı evliliklerin olacağını da düşünüyorum. Diğer öğrencilere de haksızlık olur. 
 
Esra Tağraf
Bu yasadan yararlanamayacak insanlar için büyük haksızlık olur. Her öğrenciye bu tür ekonomik destek verilmesi daha doğru olur. Borçlarından dolayı bu uygulamadan yararlanmak isteyecekler olur. Bu uygulama evliliğe teşvik amaçlı yapılıyordur ama üniversite okuyan bir öğrencinin evlilikle okulu bir arada götürebileceğini sanmıyorum. 
Ajans: Meyda Sen (GÜLŞAH ŞAHAN)
 


Yorumlar
 
bu ne perhiz bu ne lahana turşusu - 12.11.2013  18:04:30
Hem kızlı erkekli eğitime karşıyız diyosunuz hemde okurken evlenin... siz önce biraz zihin egzersizi yapsanıza biraz sorun var gibi...

Yorum Ekle