• KOÇ
 • BOĞA
 • İKZLER
 • YENGEÇ
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK

Ak Parti kadın Kolları Kongresi Yapıldı

Ak Parti kadın Kolları Kongresi Yapıldı Neziha Yoldan Tezcan yeniden baıkanlııa seıildi.
Bu Haber 2012-02-05 02:57:00 Yayynlandı

AK Parti Kadın Kolları Genel Başkanı Güldal Akşit, kadınlar olarak erkeklerin önünde ya da arkasında olmadıklarını belirterek, ''Biz omuz omuza onların yanındayız, böyle olmaya devam edeceğiz'' dedi. 

     Güldal Akşit, AK Parti Antalya Kadın Kolları İl Başkanlığı'nın Atatürk Spor Salonu'ndaki kongresinde yaptığı konuşmada, salondaki kalabalığın AK Parti'nin ne kadar büyük olduğunu gösterdiğini söyledi. AK Parti'nin dışında bugün hiçbir siyasi partinin göremeyeceği bir tablo ile karşılaştıklarını ifade eden Akşit, ''Biz inancımızı ortaya koymuşuz, işte başarımızın da sırrı bu'' diye konuştu. 

     Kadın Kolları olarak 81 ilde, 957 ilçede ve bin 900 beldede teşkilatı olan bir parti olduklarını vurgulayan Akşit, ''Türkiye'de en büyük sivil toplum örgütüne sahip olduklarını'' kaydetti. 2003 yılında kadın kolları teşkilatını kurarken, ''Kadınlar seçim döneminde gelsinler, çalışsınlar, işleri bitince evlerine gidip otursunlar, iş olunca biz onları çağırırız, çok başlılık olmasın, kadınlar çok ortada dolaşmasın'' gibi sözler söylendiğini hatırlatan Akşit, ancak gelinen noktanın böyle olmadığını, AK Parti ile kadınların siyasette de söz sahibi olmaya başladığını belirtti. 

          -''Tek kanatlı kuş uçmaz''- 

Salondaki ''Rotamız belli, tam yol ileri, durmak yok yola devam'' yazısının kendilerine hitap ettiğini belirten Akşit, ''Biz kadınlar olarak ne erkeklerin önünde ne de arkasındayız. Biz omuz omuza onların yanındayız, böyle olmaya devam edeceğiz. Tek kanatlı bir kuş uçamaz. Ama iki kanadı da uyumlu hareket ederse başarılı olur ve uçar. Biz de o kuşun diğer kanatlarıyız'' dedi. 

     Türkiye nüfusunun yarısını kadınların oluşturduğunu belirten Akşit, yönetimde de kadınların erkekler kadar söz sahibi olması gerektiğini ifade etti. 

AK Parti döneminde kadınlar için önemli çalışmaların yapıldığını söyleyen Akşit, iş hayatında, sosyal hayatta, siyasette kadınların önünün açıldığını kaydetti. Akşit, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bugün 79 kadın milletvekili bulunduğunu ve bunlardan 46'sının AK Partili olduğunu vurgulayarak, ''3 Kasım 2002'de kadın milletvekili sayısı 24'tü, bugün ise 79. Kadınlar mecliste yüzde 14.1 oranında temsil ediliyorlar. Yeterli mi- Hayır. Geleceğe yönelik eylem planları hazırlamamız lazım'' dedi. 

Türkiye'nin önünde yerel seçimler olduğunu hatırlatan Akşit, kadınlardan dört elle bu sahaya yönelmelerini ve Antalya'yı tekrar AK Partili kadrolara dahil etmelerini istedi. 

-''Hamurumuzu da yoğururuz, siyasetimizi de yaparız''- 

AK Parti Antalya İl Başkanı Mustafa Köse de, teşkilat çalışmalarının çok önemli olduğunu belirterek, kadın kolları ve gençlik kolları olmadan ana kademenin olamayacağını söyledi. Teşkilatların köprü olduğunu ve bu şekilde AK Parti'nin yönetimi devraldığını belirten Köse, ''Başarmak istiyorsanız kuvvetli inanca ve imana sahip olacaksınız, çok çalışacaksınız ve verilen işleri de takip edeceksiniz. Hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz'' dedi. 

     AK Parti Antalya Milletvekili Gökcen Özdoğan Enç de Cumhuriyet tarihinde bugüne kadar kadınların en fazla bu dönemde güçlü olduğunu söyledi. ''Elinin hamuruyla erkek işine karışma'' sözünü AK Parti Kadın Kolları'nın tarihe gömdüğünü söyleyen Enç, ''Hamurumuzu da yoğururuz, siyasetimizi de yaparız'' dedi. 

     Kendisinin milletvekili olmasında kadın gücünün etkin rol oynadığını söyleyen Enç, bir sonraki seçimde daha fazla kadın belediye meclisi üyesi, belediye başkanı istediklerini belirterek, AK Parti Antalya İl Başkanı Mustafa Köse'den bu konuda destek istedi. AK Parti'nin kadın çalışmalarına önem verdiğini ifade eden Enç, ''Bugün demokrasiden, cumhuriyetten nemalanmak isteyen siyasi partilerin Antalya'dan bir tane kadın milletvekilleri yok. Biz sözde değil, özde cumhuriyetçiyiz ve özde kadın haklarını savunuyoruz'' diye konuştu. 

     Kongreye AK Parti Antalya milletvekilleri Vecdi Gönül, Menderes Türel, Sadık Badak ve Hüseyin Samani de katıldı. 

     Tek listenin yer aldığı kongrede mevcut başkan Nezihe Yoldan Tezcan yönetimindeki liste seçime girdi. 

Tek listenin yer aldığı kongrede mevcut başkan Nezihe Yoldan Tezcan başkanlığa getirildi 

     Atatürk Spor Salonu'nda yapılan kongrede seçim süreci tamamlandı. 600 delegeden 492'sinin oy kullandığı kongrede Nezihe Yoldan Tezcan'ın yönetimi getirildi. 

     Tezcan'ın yönetiminde Aslı Meçikoğlu Kurt, Ayfer Aktaş, Ayfer Taş, Ayla Güneş, Aysel Akaryıldız, Ayşe Mutlu, Bedia Yıldız, Bengül Hatipoğlu, deniz Çilesizoğlu, Derya Uyan Kaya, Dilek Gökkuş, Eda Yaldız Çetinkaya, Fatma Gökcan, Fatma Ocak, Fatma Ocakçı, Filiz Kaplan, Gülgün Gököz, Gülşah Güzel, Habibe Boyundurukoğlu, Havva Koçak, Leyla Engel, Melahat Ergüney, Melek Dervişoğlu, Meliha Işık, Nadire Tülüler, Nermin Demir, Nilüfer Kalkan, Nişa Ekşili, Nurhan Yıldız Nurten Akbaba, Oya Coşkun, Özlem Çapar, Öznur Sezay, Rukiye Bozkurt, Saadet Baloğlu, Sermin Demir, Serpil Yılmaz, Sevcan Senekçi, Şerife Karaca, Tuğba Demircan, Tülin Kılıçkan, Ülkü Sarıçiçek, Ümmiye Feten, Yadigar Akça, Zeliha Artan, Zeynep Çetinkaya Karabacak, Zeynep Ersoy, Zülfiye Demirelli, Zümray Şeker yer aldı. 


Henüz yorum yapılmamış.
Yorum Ekle